Velykos Norvegijoje: nuo kiaušinių marginimo iki kriminalinių istorijų skaitymo

VELYKOS NORVEGIJOJE

Velykos Norvegijoje nėra tik religinė šventė. Tai – vienos svarbiausių atostogų metuose, suburiančios visą šeimą kartu ir pažyminčios pavasario pradžią. Velykų šventimas sujungia daug tradicijų: nuo velykinių kiaušinių marginimo iki… kriminalinių istorijų skaitymo.

Ši šventė skirta ir skaniai pavalgyti – Velykos neįsivaizduojamos be pietų kartu su šeima ir draugais. Ant šventinio stalo galima rasti ir velykinio alaus (verta paminėti, kad egzistuoja ir kalėdinis bei vasaros alūs). Namai puošiami margaspalviais kiaušiniais bei pražydusiais narcizais. Valgoma daug virtų vištos kiaušinių – vidutiniškai per Velykas kiekvienas norvegas suvalgo 7 kiaušinius.


Velykos kalnuose ir prekybos centruose


Kaip ir įprasta tokiai šventei, Velykų metu atviros bažnyčios sulaukia lankytojų pagausėjimo, tačiau tuo Norvegija mažai kuo skiriasi nuo kitų Europos valstybių. Vis dėlto, tradicinis Velykų šventimas yra kitoks – norvegai dažnai keliauja į kalnus ir pavasarį pasitinka slidinėdami, džiaugdamiesi saule, valgydami apelsinus ir Kvikk Lunsj šokoladinius batonėlius bei gerdami Solo apelsinų limonadą. Beje, Kvikk Lunsj ir Solo yra tarsi Norvegijos simboliai – skoniu panašūs į likusioje Europoje populiaresnius KitKat ir Fanta, šie produktai išsikovojo vietą norvegiškose šventėse. Kiekvienas norvegas per Velykas suvalgo vidutiniškai 4 Kvikk Lunsj batonėlius. Deja, tradicija vykti į kalnus kasmet sulaukia vis mažiau dėmesio ir nemaža dalis norvegų atostogas išnaudoja pigesniam apsipirkimui Švedijoje.


Påskekrim


VELYKOS NORVEGIJOJE

Įdomu tai, kad Velykos Norvegijoje yra neatsiejamos nuo kriminalinių istorijų. Įprasta, kad prieš Velykas išleidžiama daugybė naujų detektyvų. Nors niekas nėra tikras, kaip susiformavo ši tradicija, tačiau panašu, kad tai prasidėjo dar 1923-iaisiais, kai viena Norvegijos leidykla sugalvojo pareklamuoti ką tik išleistą detektyvinę istoriją ir pirmajame dienraščio puslapyje išspausdintoje reklamoje paskelbė, jog „Naktį apiplėštas Bergeno traukinys“. Kitais metais leidykla vėl nusprendė išleisti kriminalinės tematikos knygą. Taip pamažu Velykos ir kriminalinės istorijos tapo neatsiejamai susijusiomis.


Velykų švenčių kalendorius


Verbų sekmadienis yra Velykų švenčių pradžia. Dažnai tai reiškia bent nedidelę ekskursiją po apylinkes ar išvyką į kino teatrą, nes jau rodomos Velykinių filmų premjeros. Pirmadienis, antradienis ir trečiadienis, sekantys po Verbų sekmadienio kai kuriose darbovietėse yra darbo diena, o visi moksleiviai jau atostogauja. Nors ne visi norvegai sutiktų, kad Velykos prasideda nuo Verbų sekmadienio, Didysis ketvirtadienis yra visuotinai priimtas laikyti Velykų pradžia. Didįjį penktadienį televizijoje nerodoma komercinių reklamų – jų laikas skiriamas socialinėms reklamoms ir aukų rinkimui.

Didysis šeštadienis paprastai švenčiamas kaip bet kuri kita laisva nuo darbų ir mokslų diena, be to, dauguma parduotuvių šeštadienį atveria savo duris. Didysis šeštadienis dažniausiai būna ta diena, kai vaikai dovanų gauna šokoladinius velykinius kiaušinius.

Sekmadienis – svarbiausia Velykų diena, pradedama sočiais pusryčiais; neapsieinama be kiaušinių. Sekmadienį Velykų zuikis paslepia kiaušinius, kuriuos vėliau vaikai turi surasti.

O po Velykų greitai ateina kita laukiama šventė - gegužės 17 d. Norvegijos Konstitucijos diena.


God påske!


Norvegu24.lt - geriausia vieta mokytis savarankiškai!

Norvegų kalbos kursai